img

Олександр Руденко

03.05.2019 Олександр Руденко

Вивчивши світовий і національний досвід роботи з фінансування невеликих і середніх агровиробників, «МТВ BANK» спільно з «UKRAVIT» реалізував партнерську програму, що передбачає спрощений і стандартизований підхід щодо фінансування агровиробників. Про це розповів керівник центральним відділення ПАО «МТВ BANK» в м. Миколаєві – Олександр Руденко.

- Олександре, «МТВ BANK» пропонує пакет послуг, а саме спеціальні програми для аграріїв, організовані спільно з компаніями, які працюють на ринку сільського господарства? Тож хто ваші партнери?

- Наша стратегія передбачає створення якісних програм з надійними партнерами, аби клієнт-агровиробник міг отримати якомога кращі умови фінансування. Саме таким партнером для нас є компанія UKRAVIT. Крім того, є спеціальні партнерські програми кредитування на придбання мінеральних добрив, систем крапельного зрошення. Також МТВ BANK має власні програми інвестиційного кредитування аграріїв на придбання техніки та обладнання, а також програма «AGRO NEW» яка передбачає кредитування обігових коштів та затрат на проведення посівної під заставу майбутнього врожаю (фінансова аграрна розписка).

- Який відсоток із загального кредитування належить агрокредитам?

- Близько 10% кредитного портфелю банку на початок 2019 р. – це кредити агросектору, але ця цифра постійно зростає.

- Власне що являє собою поняття партнерська програма?

- Для фермера партнерські програми банку та компаній, які працюють на ринку сільського господарства – це можливість отримати максимальне задоволення своїх потреб на найбільш сприятливих та лояльних умовах при мінімальних витратах часу. Це зручно та вигідно.  Для банку та компанії-партнера – це додаткові можливості збільшення кількості клієнтів, з якими будується довгострокове партнерство.

- Гасло вашої партнерської програми «Збільшуй свій урожай, використовуючи нові можливості!» Тож які це можливості?

- Це можливості отримати швидке фінансування при найбільш вигідних умовах та без застави. Кредитні кошти йдуть на більш прогресивні технології, на засоби захисту рослин, в результаті фермери отримують більший урожай, без проблем повертають кредит, зміцнюють та розвивають власний бізнес. 

- На які цілі надається кредитування?

- В рамках партнерської програми «МТВ BANK&UKRAVIT» – кошти видаються на фінансування купівлі продукції ТМ UKRAVIT – першого та найкрупнішого в Україні виробника препаратів для захисту рослин. Але ми розуміємо, що насіння та ЗЗР – це значна частина витрат на підготовку до посівної, але не 100%. Саме тому наша програма кредитування «AGRO NEW» дозволяє нашим клієнтам отримати додаткові обсяги фінансування на інші необхідні витрати – дизпаливо, добрива, послуги.

- Які базові вимоги до позичальника?

- Позичальники – це компанії-агровиробники, фермерські господарства з  земельним банком від 100 га, строком діяльності від 2 років, прибутковою діяльністю за останній рік та відсутньою негативною кредитною історією.

- Що важливо для хорошої кредитної історії?

- Для хорошої кредитної історії – треба бути завжди фінансово відповідальним, повертати борги й виконувати взяті на себе зобов’язання вчасно. Важливо пам’ятати, що позичальники з хорошою кредитною історією мають переваги й можуть розраховувати на більш вигідні умови у банку та ,відповідно, – користуватись банківськими кредитами з більшою вигодою для себе.

- Умови кредитування?

- Програма «МТВ BANK&UKRAVIT» має дуже гарну і цікаву пропозицію для ринку. В рамках цієї партнерської програми базовий ліміт кредитування складає до 5,0 млн грн, при цьому ліміт до 3,0 млн грн є можливість отримати без надання застави, лише під поруку власника бізнесу.  У перші 6 місяців користування кредитом відсоткова ставка становить всього 0,01% річних, починаючі з 7 місяця в залежності від наявності/відсутності забезпечення ставка становить від 17,9 до 19,9 відсотка річних. Термін кредитування 8 чи 12 місяців в залежності від культур, які вирощує фермер, погашення кредиту при кредитуванні на 8 місяців – у два останніх місяця кредитування рівними частинами, а при кредитуванні на 12 місяців – передбачено погашення з 7 по 10 місяць – сум у розмірі 1% від ліміту кредитування щомісячно та у два останніх місяця залишок – рівними частинами. Також можливе дострокове погашення кредиту без застосування будь-яких штрафних санкцій.

- Яка процедура роботи з клієнтами, що не в змозі повернути кредит?

- Найголовніше в цієї ситуації це визначення причин виникнення проблем у клієнта,  можливостей та інструментів вирішення цих проблем. Обов’язково треба сідати за стіл перемовин, домовлятися про нові терміни виконання зобов’язань перед банком або додаткове фінансування для клієнта. Треба підтримати клієнта, можливо – надати додаткові кошти, щоб клієнт продовжував працювати, обробляти землю та збирати врожай.   

- Чи охоче українські аграрії беруть кредити для свого бізнесу? Програма «МТВ BANK&UKRAVIT» вже знайшла своїх вдячних клієнтів?

- Сьогодні аграрний сектор особливо важливий для української економіки. За підсумками 2018 року агробізнес  забезпечив надходження близько 40% загального обсягу валюти в України. Кредитування  є невід’ємною складовою розвитку бізнесу. За оцінками Національного Банку – більше половини всього обсягу агрокредитів надані малим і середнім господарствам. Стратегія розвитку нашого банку передбачає створення якісних партнерських програм саме для таких клієнтів, аби виробник міг отримувати фінансування на найкращих умовах та в найкоротші терміни. Таким чином – «UKRAVIT» виробляє та постачає продукцію, а ми надаємо фінансування на найбільш зручних та вигідних умовах, тому наша спільна партнерська програма «МТВ BANK - UKRAVIT» – це вигідно, зручно та надійно для кожного агровиробника.

- Чому ви вважаєте себе надійним партнером?

- Це підтверджує більше 25 років стабільної роботи на банківському ринку України та більше 11 000 корпоративних та 115 000 індивідуальних клієнтів, які довіряють МТБ Банку.

- Ваша порада як фахівця аграріям, які планують взяти кредит.

- По-перше – це прозора діяльність самого агровиробника. Часто власники господарства тяжіють до продажу врожаю за готівку, до неоформлення землі, що знаходиться в обробленні, до формального підходу в питаннях звітності. А банк при цьому – не може оцінити реальних показників бізнесу й отримати «реальну картинку» щодо справ у господарстві. Найчастіше саме у таких господарств виникають труднощі щодо банківського кредитування у потрібних обсягах. Щодо валюти кредитування - звичайно, перевага на боці гривневих кредитів; кредити в іноземній валюті сільськогосподарським підприємствам варто розглядати винятково за наявності валютної виручки. Обираючи банк для кредитування, аграрії повинні звертати увагу не лише на відсоткові ставки, а й на ставлення банку до клієнта, готовність адаптувати графік погашення кредиту сезонності бізнесу та лояльної застави. Також у банках можуть діяти партнерські програми на придбання сільгосптехніки, добрив, агрохімії та і т.д, які дають  змогу надати більш зручні та вигідні умови кредитування для аграріїв.

Олександр Руденко