Як і навіщо залучати одиночних бджіл до свого саду. Чим вони відрізняються від медоносних бджіл?

Як і навіщо залучати одиночних бджіл до свого саду. Чим вони відрізняються від медоносних бджіл?

28.05.2022
Гектар

У той час як медоносній бджоли для життя необхідно ідеально організоване співтовариство інших бджіл, одиночні бджоли зазвичай утворюють пари. Ви не знайдете їх у вуликах, але у всіляких природних укриттях, залежно від виду.

Деревообробники, муляри, штукатури, шерстяники та оббивники: що у них спільного?
Понад 600 видів одиниць класифіковані вченими в 6 різних сімейств, деякі з яких мають дійсно чарівні назви: шовкопряди, маскони, кулики, піщанки, жовтоголові піночки, веретеноголові піночки, плоскоголові піночки, чагарникові піночки, піночки, піни. , піначки-масони, піначки-розтріпки, засмічливі піначки, лісові піночки, кіорни, кочівники, декоративні піночки, короткоголові піночки, декоративні пеночки, жалобні пеночки або степові пеночки.

Одиночні бджоли не будують стільники і не виробляють мед, проте людина не може без них обійтися: як і медоносним бджолам, їм ми зобов'язані запилення рослин, без якого в нас скоро закінчилася б їжа. Це відбувається, коли бджоли збирають пилок і нектар із квітів, тим самим годуючи не лише себе, а й своє потомство. Оскільки деякі бджоли можуть переносити лише невелику кількість нектару і пилку за одне відвідування квітки, їм доводиться вилітати на годівлю все частіше, що значно збільшує кількість квіток, що ними запиляються.

Ми бачимо одиночних бджіл у природі та наших садах, але ті, хто мало знає про них, зазвичай не помічають їх і не думають про них як про медоносні бджоли. Однак у порівнянні з останніми вони, як правило, менші і більш полохливі. Їх не треба боятися, вони дуже мирні. У самок є жало, але використовують його тільки для самозахисту, якщо їх випадково придавлять. Їхня отрута слабша, ніж у медоносних бджіл.

Як живуть одиночні бджоли?
Різні види одиночних бджіл відрізняються один від одного зовнішнім виглядом, розміром (за наявними даними, від 4 до 30 мм), вимогами до життя та, нарешті, способом будівництва своїх жител. Це маленьке гніздо, зазвичай крихітна порожнина, що складається з проходу та плодової камери, в яку бджола поміщає суміш квіткового нектару та пилку як корм і відкладає яйце. Потім вона закриває камеру та продовжує роботу над наступною камерою.

Матеріал, з якого вони будують свої гнізда, є різним. У той час як одні види риють тунелі в землі, інші використовують гнізда інших комах, порожні раковини, виступи скель, штукатурку, що обсипається, треті - порожнини, щілини і отвори в деревині, стеблах рослин і т.д. Більшість цих бджіл ведуть одиночний спосіб життя, але є такі (плоські бджоли, рід Lasioglossum), які мають один вхід у гніздо або утворюють спільноту.
А як щодо самців? На відміну від трутнів, роль яких у вулику полягає тільки в заплідненні королеви, у самок після запліднення є й інші завдання: деякі перевіряють гнізда і беруть в облогу кущі і дерева, помічаючи їх своїм феромоном, щоб залучити незапліднених самок.

Кінець одного покоління та початок нового: життєвий цикл незмінний
Для більшості одиночних жуків доросле життя закінчується з настанням осені, і лише потомство переживає зиму в гніздах: з яйця вилуплюється личинка, яка харчується заготовленою їжею, а потім лялька. Однак є види, у яких зимують запліднені самки, а в інших лялечки або молоді особини обох статей зимують і спаровуються навесні.
Поодинокі бджоли корисні для вашого саду: Як їх залучити?
Для активного, невпинного запилення рослин необхідно захищати та допомагати одиночним бджолам не тільки для природи, але й для людства. Ми можемо спробувати замінити місця, що скорочуються в природі, придатні для одиночних бджіл, в наших садах. Як це зробити?

Не використовуйте пестициди та інші токсичні продукти.
Намагайтеся, щоб види рослин, які ви саджаєте, були якомога різноманітнішими. Для бджіл усіх видів найкраще підходять місцеві види рослин: лугові квіти, трави, чагарники, дерева.
У саду працюйте з усіма видами рослин і поважайте видове розмаїття різних місць проживання в саду. Мета – створити природний сад.

Вважайте, що у саду щось має цвісти з весни до осені.
Постарайтеся створити в саду якомога більше необхідних укриттів не тільки для одиночних рослин: купа дерева, піску, кам'яна стіна і т.д., і побудувати їм будиночок (знамениті зараз готелі для комах, в яких можна використовувати тростину, улюблену деякими одиночними рослинами ).