Як виростити гарні туї

Як виростити гарні туї

20.12.2021
Гектар

Одними з найпопулярніших рослин у ландшафтному дизайні є туї.

Цей рід рослин різноманітний різними формами та палітрою фарб. Як і більшість хвойних рослин, вони мають вічнозелену декоративність. При цьому, на відміну більшості інших хвойних, туї відрізняються швидким зростанням.
Їх садять як у елітних котеджів, так і на найпростіших садових ділянках. У магазинах туї доступні у різних розмірах, на будь-який гаманець. Але, як би добре не виглядала рослина в магазині, потрібно докласти зусиль, щоб вона виглядала на ділянці. Вирощування туй не надто клопітке, якщо дотримуватися основних правил

  • Правило 1. Бережіть від весняного сонця

 

Це правило особливо важливе для молодих рослин. І життєво необхідно, якщо вони, до того ж, зростають на південній стороні. Справа в тому, що взимку туя у помірних широтах покрита снігом. Коли під променями весняного сонця сніг тане, хвоя рослин швидко опиняється на світлі.
Починається випаровування вологи, але коріння, що знаходяться в застиглій землі, ще не можуть забезпечити достатній рух соку. Як результат, хвоя безповоротно вигорає. Багатьом новачкам-садівникам знайома ця сумна картина.
Щоб такого не сталося, потрібно прикривати туї ще з осені матеріалами, що дихають. Це може бути мішковина чи спанбонд. Навесні, коли туя звільниться від снігу і почнеться рух соку, укриття поступово знімають, привчаючи рослину до сонячних променів.
Дорослі туї вже не такі ніжні. До того ж, їхня верхівка зимує на світлі, не надто відвикаючи від сонця. У якийсь момент великі туї справлятимуться з цією проблемою самотужки.
Щоб допомогти туї пережити складний весняний період, по можливості влаштовуйте їй душ. Рано вранці або ввечері, коли сонця немає, полийте з розпилювача або просто з лійки. Хвойним рослинам подобаються такі процедури.

  • Правило 2. Не перегодуйте

 

Так як туя часто покрита зеленою хвоєю, можна подумати, що їй для здорового виду потрібно багато азоту. Однак це не так, навіть навпаки. У жодному разі не удобрюйте хвойні рослини чисто-азотними добривами або перегноєм.
Надлишок азоту зайве підстьобне зростання туї, і взимку це обернеться катастрофою. Хвоя не встигне підготуватися до холодів, залишиться ніжною та буде побита зимовими морозами. Можна зовсім не використовувати азотні підживлення, туї здатні видобувати його в необхідній кількості прямо з повітря.
У меншій мірі правило відноситься до інших основних елементів живлення рослин: калію та фосфору. Їх дозування має бути менше, ніж для звичайних рослин у саду.
Щоб не остерігатися перегодувати, слід використовувати спеціалізовані добрива для хвойних. Вони містять елементи у необхідних пропорціях. Переконайтеся, що обов'язково є магній. Цей елемент дуже важливий для туї. Магній впливає на здоров'я хвої.
Достатньо одного-двох підживлень. Остання має бути пізніше липня.

  • Правило 3. Підчищайте хвою

 

У перші кілька років туя не потребує втручання у формування крони. І якщо немає випадків підгорання, то можна не підходити до неї із секатором.
Проте з віком у туї починає відмирати дедалі більше хвої. Вона засихає і може довго залишатися на гілках усередині крони. Це сприяє розвитку хвороб.
Тому з віком туї треба обов'язково чистити вручну. На початку літа, розсуваючи зовнішні гілки, потрібно дістатися жовтої хвої і руками очистити від неї дерево. Якщо гілка не містить зелених ділянок, можна її просто обрізати секатором.

  • Ще трохи рекомендацій

В іншому туї не вимагають особливого підходу.

 

  1. Додатковий полив потрібен лише у спекотне літо. За звичайних обставин їм вистачає дощів.
  2. Крона туї, як було зазначено, формується сама. Але якщо є бажання, то можна надавати їй певної форми. Зробити більш симетричною або округлою. Тут уже все залежить лише від бажань садівника. Туї безболісно переносять стрижку, а потім стають ще пишнішими. Адже обрізка стимулює утворення нових пагонів.

Обрізанням також можна контролювати розміри рослини. Або формувати гарну огорожу з групи туй.
Дотримуючись цих нескладних, але важливих рекомендацій, через кілька років ви зможете відпочивати під тінню соковито-зеленої туї. Уперед!