Сіті-фермерство – технологічна спроба привернути увагу до сільського господарства

Сіті-фермерство – технологічна спроба привернути увагу до сільського господарства

15.11.2021
Гектар

Сільське господарство в Україні перебуває у не найкращому стані. Села вимирають, молодь перебирається до районних та обласних центрів. Родючі поля заростають чагарником, лісами та бур'янами, у тому числі борщівником. Робота в агропромисловому комплексі у сучасного покоління вважається чимось непотрібним, таким, що принижує гідність, вкрай безперспективним без права на щасливе та світле майбутнє.

Проблеми розвитку сільського господарства додатково посилюються багатьма чинниками. Наприклад, багато регіонів нашої неосяжної країни перебувають у зонах так званого ризикованого землеробства, де результат рослинництва рік у рік залишається непередбачуваним: посіви гинуть через посуху, ранні заморозки, випадіння великої кількості опадів. Усе це робить непрогнозованим кінцевий результат процесів рослинництва, і навіть збільшує собівартість кінцевої продукції. Найчастіше місцеві фрукти та овочі за своєю ціною не можуть конкурувати з аналогами з південних країн: Туреччини, Єгипту, Азербайджану. Такий стан речей ніяк не співвідноситься зі спробою введення імпортозаміщення на території України. Залишаються не вирішеними питання логістики та зберігання врожаю.
Спробою вдихнути нове життя сільському господарстві стало сіті-фермерство. Це новий тренд, який активно підтримується та просувається останні кілька років владою на всіх рівнях. Цей напрямок активно обговорюється у сферах агропромислового комплексу, освіти, IT-технологіях, науковій спільноті… І розглядається як благо з різних точок зору. Яку думку несуть під цим модним словом?
Сіті-фермерство - це сучасний, технологічний підхід до сільського господарства. Спочатку сіті-фермерство розглядалося як вирощування сільськогосподарських культур в умовах міста: в занедбаних будинках, в технічних приміщеннях, на дахах будівель і стінах багатоповерхових будівель. Застосування сучасних технологій рослинництва дозволяє створювати повністю контрольовані параметри мікроклімату для рослин, організовувати полив та вносити ідеальні пропорції добрив та мікромінералів. Сучасні IT-рішення роблять такі ферми автономними, які працюють із мінімальною участю людей. Вирощування врожаю стає прогнозованим та однаково успішним незалежно від родючості землі, кліматичних та погодних умов. В оптимальних умовах рослини ростуть у рази швидше, ніж при класичному сільському господарстві, не піддаються впливу пестицидів, мають натуральний аромат і відмінні смакові якості. Одночасно вирішується питання транспортної доступності – споживачами вирощеної продукції є місцеві жителі, роздрібні точки продажу та заклади громадського харчування. Цілорічне вирощування продукції дозволяє постачати свіжі овочі та зелень у режимі 24/7 без необхідності переробки зібраного врожаю та необхідності його тривалого зберігання.
Сьогодні поняття сіті-фермерства стає ширшим і пов'язане не лише з умовами міста. З розвитком нового напрямку  відбувається його переосмислення. Дедалі частіше поняття сіті-фермерства пов'язують із впровадженням нових технологій у застаріле сільське господарство. Ведуться науково-дослідні роботи з модернізації овочівництва та полівництва. Дрони зі знімків полів роблять аналіз якості зростання сільськогосподарських культур та визначають можливі захворювання із застосуванням технологій машинного зору. Датчики в контрольних точках контролюють показники ґрунту та вологості, вміст мінералів, добрив та солей. Сільськогосподарська техніка забезпечена навігаторами поля, що дозволяють автоматиці запам'ятовувати, які ділянки були оброблені, якими препаратами та в якій концентрації. Всі ці технології – реальність, яка вже застосовується у передових агрофірмах і яким вже навчають майбутніх сіті-фермерів у коледжах по всій країні.
У перспективі сіті-фермерство має намір модернізувати не лише рослинництво, а й тваринництво. Вже проводяться роботи з моніторингу стану великого рогатого схилу шляхом встановлення індивідуальних біометричних даних. У цілодобовому режимі відстежується склад молока. Корови ходять у навушниках та окулярах віртуальної реальності, що дозволяють імітувати перед худобою перебування на свіжому повітрі, на полях під звуки природи. Такі рішення вже дозволяють поліпшити якість молока, що збирається, збільшити його жирність і середні надої. Застосовуються рішення з автоматизації годування та напування, миття тварин та видалення гною.
З погляду сіті-фермерства, працівник сільського господарства стає високо кваліфікованим персоналом, який працює в стерильних умовах, у білому халаті. Завданнями фермера майбутнього стають: розробка електричних схем, проектування нових систем рослинництва та тваринництва, програмування, автоматизація технологічних процесів сільського господарства, впровадження IT-рішень та робота з «великими данними», впровадження робототехніки. Інноваційний підхід до сільського господарства привертає інтерес молоді та підростаючого покоління. Впровадження технологічних рішень дозволяє оптимізувати виробничі процеси, зменшити штат працівників із одночасним збільшенням заробітної плати працівників сільського господарства. Навички сіті-фермерів відповідають сучасним модним віянням, тим самим повертаючи престиж та популярність робітничим професіям агропромислового комплексу.
Завдання сільського господарства залишилися колишніми – виробляти та постачати населенню країни продукти рослинництва та тваринництва. Негативне ставлення до села можна переламати, підносячи його у новій, технологічній оболонці сіті-фермерства. Не погана спроба, яка має право на життя!