Добрива під осінь: що і як використовувати

Добрива під осінь: що і як використовувати

30.10.2021
Гектар

Деякі фермери звикли удобрювати гряди тільки весною, разом із посадкою , додаючи все по лунках або борознах. В принципі, це добре, але частину добрив найкраще вносити під кінець сезону.
Фосфор
У різних поживних сумішах фосфорні компоненти присутні у важкодоступних формах. Але за період зими вони пройдуть етапи розпаду і в результаті хімічної реакції до весни засвоюватимуться легше.
1. Борошно фосфоритне – натуральне добриво, отримане шляхом смолу осадової гірської породи. Вміщує 20-30% фосфору. Краще працює на кислих ґрунтах, роблячи їх нейтральними. Восени борошно розсіюють ділянкою і копають. На 1 сотку знадобиться до 35 кг. Добриво не сумісне з вапном та калійною сіллю.
2. Суперфосфат (подвійний) – є популярним фосфорним добривом з великою його концентрацією (до 50%). Гранули також розподіляють по грядах з наступним перекопуванням не менше ніж на багнет лопати. Це добриво діє у місці залягання, тому вносити його потрібно ближче до коріння. Суперфосфат ефективний у парі з натуральними органічними складами (компост, перегній). Але сечовина, вапно, крейда і кальцієва селітра, йому не товариші.
Калій
В цілому, калій можна закладати в ґрунт і навесні, він нормально засвоюється. Однак комплексні склади зазвичай виробляють із хлором, що не всім рослинам до душі. При осінньому закладенні за зиму він випаровується і до нового сезону підживлення перетворюється на безпечне.
1. Калію сульфат - дуже популярний , містить понад 50% активної речовини. Також склад доповнений сіркою, що покращує якість та збереження плодів, що знижує занитареність урожаю. Добриво використовується під перекопування, краще працює на лужних землях, підкислюючи їх. Не поєднується з карбамідом, доломітовим борошном, аміаком.
2. Калімагнезія - менш насичена калієм (до 30%), але містить магній (15%), який добре діє на пісковиках, де зазвичай спостерігається недолік цього елемента. Вносити підживлення зручніше восени, розкидаючи ділянкою, а потім перекопуючи. Погано поєднується з карбамідом.
3. Калій хлористий – рекордсмен за дозою калію (до 60%), але надто перенасичений хлором, а це шкідливо, т.я. веде до засолення грунтів та гноблення культур. Від хлору страждають на посадку картоплі, томатів, огірків, перців, тому для основних культур така форма калію не підходить. Добриво вносять під перекопування восени. На весняне застосування – табу. Важко поєднується з вапном і крейдою.
Азот
Багато азотних добрив прийнято додавати навесні, адже вважається, що за зиму вони вимиваються опадами. Але деякі форми добре закріплюються в землі, тому придатні для осіннього закладення, тим більше, що невеликі порції азоту потрібні рослинам і в кінці сезону.
1. Селітра аміачна – вміщує до 40% азотистих сполук. Добре працює при морозах, достатньо розсипати гранули ділянкою і пройтися граблями. Не поєднується з натуральною органікою (це загрожує займанням), крейдою, карбамідом, суперфосфатом, калієм. Не підходить для кислих ділянок, але гарна для залужених та нейтральних ґрунтів.
2. Сірчанокислий амоній - має меншу дозу азоту (20%), але збагачений сіркою. Це добриво можна розподілити по грядах, розпушити або закопати. Ефективний на лужному ґрунті, т.я. додає землі кислоти. Не поєднується з пушонкою, селітрами (кальцієва та калійна), попелом, фосфоритами.
Довідка! Фосфорно-калійні добрива мало того, що приносять довготривалу користь рослинам, додаючи врожайності. Ці компоненти також підвищують морозостійкість культур, що дуже важливо для суворих зим.