Важка земля : недоліки, способи поліпшення

Важка земля : недоліки, способи поліпшення

28.09.2021
Гектар

Хороший урожай складно отримати як на легкому піщаному грунті, так і на родючому важкому . У кожного з них є свої недоліки, але у важкій землі рослини відчувають себе краще, ніж в піщаній, а поливати й удобрювати їх доводиться рідше. Посадкам вистачає вологи, поживних речовин, тому і урожай отримати простіше. Існує чимало способів поліпшити землю, але доведеться докласти чимало сил.

Чим поганий важкий грунт:
1. Повітря в нього не проникає, а рослинам потрібен нормальний повітрообмін.
2. Вода застоюється. Якщо дощі йдуть часто, то коренева система починає гнити. Це також призводить до розвитку грибкових хвороб.
3. Прогрівається навесні довше, ніж інші типи грунтів.
4. Навіть якщо його рихлити, після поливу або випадання опадів він знову ущільниться, покриється кіркою.
5. Розвиток рослин притуплюється , тому що коріння не мають можливості розростатися.
6. З настанням морозів промерзає швидко.

Візуально визначити, що на ділянці важкий грунт, можна по великих грудках, щільній структурі. Якщо змішати частину землі, взятої на поверхні і в ямці глибиною 20см, з невеликою кількістю води, то вийде скачати щільну кульку, яка не буде розсипатися в руках, розвалюватися на частини. Якщо ж кулька розсипається, кришиться, то грунт немає необхідності розпушувати.

Як поліпшити важкий грунт :
1. Змішати верхній шар товщиною близько 25 см з річковим піском. Для цих цілей знадобиться досить багато піску - приблизно 15-20кг на 1м.кв. Пісок рівномірно розподіляють по поверхні, а потім перекопують, змішуючи в процесі. Щоб пісок добре змішався, краще перекопувати ділянку .
2. Підняти грядки, наповнити родючою землею . Як варіант - можна купити готові високі грядки. Залишиться лише встановити їх, укласти на дно сітку, зробити дренажний шар, а після наповнити пухкою родючою сумішшю.
3. Висаджувати сидерати 1-2 рази в сезон, скошувати після появи сходів, закладати в грунт. Варто вибирати рослини з могутньою кореневою системою, швидко нарощують зелену масу.
4. Постійно мульчувати землю, що з часом сприятливо відіб'ється на її структурі. Верхній шар буде весь час змішуватися з органікою, ставати більш родючим і повітропроникним. Використовувати бажано довгоперегниваючу органіку: тріску, тирсу, кору та ін.

Рослини будуть повноцінно розвиватися, давати хороший врожай, якщо зробити стоки для зайвої води по периметру грядок, а також рихлити ґрунт після кожного дощу. Однак спочатку необхідно дочекатися, поки верхній шар просохне.