На експериментальних городах овочі успішно вирощують без поливу

На експериментальних городах овочі успішно вирощують без поливу

28.07.2021
Гектар

Вирощування овочів без поливу - що за фантазії? Однак експерименти в долині Вілламетт, розташованої на північному заході США, показують, що на домашньому городі цю фантастичну ідею цілком можна реалізувати. Хочете знати, як?

Експерименти Гарретт і її послідовників

Садівники з Університету Орегона на експериментальних городах в округах Бентон і Маріон успішно вирощують помідори та інші овочі без поливу, за винятком дня посадки. Ідея вирощування овочів без поливу належить Амі Гарретт, доценту кафедри, яка бере участь у програмі «Розширення малих фермерських господарств» і проводить дослідження богарного землеробства - вікового, але мало використовуваного методу вирощування овочів без додаткового поливу.

Гарретт почала свої дослідження в 2015 р з експериментів на помідорах, кабачках, бобових і динях. Мало того, що рослини нормально розвивалися, при визначенні смаку наосліп більшість вибрали вирощені без поливу помідори і дині, так як вони були солодше тих, які поливали.
Ідею Гарретт підтримали, і було створено Товариство з вирощування овочів без поливу для подальшого розвитку цього методу. Приватні городники також зацікавилися цією ідеєю. В окрузі Бентон Енн Броуді очолила групу, яка протягом двох років вирощувала овочі без поливу на трьох ділянках експериментального городу .

«Овочі росли прекрасно, - говорить Броуді, майстер-городник з 18-річним стажем. - Ми отримали багато помідорів, вони виявилися дуже продуктивними, з чудовим смаком. Єдине, що ми помітили, - їх шкірка була жорсткувата ».

Помідори садили на велику глибину, використовували органічні добрива і мульчувати грунт соломою. І залишали в спокої. Без поливу. Крапка. Люди ніяк не могли повірити. Однак і у майстрів округу Маріон був такий же успіх. У Маріоні проект очолили Білл і Керол Суткуса, майстри-городники з 2012 року. Вони вирощували без поливу помідори, цукіні і зимові кабачки.

Урожай тестували трьома способами на трьох помідорах з кожної ділянки: одна ділянка поливалась, іншу мульчували скошеною травою і не поливали, третю не поливали. І знову перемогли овочі, вирощені без поливу. У сліпому випробуванні перемогли помідори, вирощені на  ділянці без поливу. У наступному році Суткуса посадили щеплені і нещеплені сорти помідорів. Перемогли на цей раз вирощені без поливу нещеплені помідори.

Висновки городників

Вирощувати з мульчуванням грунту. Якщо немає соломи, замість неї можна використовувати для мульчування компост, тирсу, тканину або пластик. Поливати не потрібно.

Важливо, який у вас грунт. Щоб створити сухий город, вам потрібно посадити рослини на велику глибину, де утримується вода. Городництво без поливу можливо на підходящому грунті, тому що багато овочів, особливо з довгими корінцями, як помідори і диня, можуть використовувати воду, що збереглася після вологого сезону, як джерело зволоження в сухий сезон. У долині Вілламетт це працює, в іншій місцевості - потрібно дивитися на конкретні умови. Гарретт каже, що вона заздалегідь не може дати точну відповідь на це питання. Якщо у вашій місцевості випадає в рік менше 50 см води, вирощування овочів без поливу може бути складніше, ніж в долині Вілламетт, де в рік випадає 100 см води. У більш посушливих місцях краще спробувати вирощувати овочі без поливу, ніж взагалі їх не вирощувати.

Випробування тривають. Броуді каже, що можна мати хороший город без поливу або з мінімальним поливом. Вона нагадує про необхідність берегти ресурси, а вода - один з найцінніших ресурсів.

Поради новачкам

- Дізнайтеся властивості вашого грунту і здатність утримувати воду. Вам потрібен хороший, глибокий грунт.
- Використовуйте взимку покривну культуру, найкраще - бобові, італійську конюшину, щоб додати органічні речовини і поліпшити родючість грунту.
- Рослинам потрібно багато місця, відведіть під кожне в два рази більше місця, ніж зазвичай.
- Поруч з грядкою не повинно бути дерев та інших рослин, що конкурують за воду.
- Підняті грядки тут не годяться, тому що вони швидше висихають. Втоплені або рівні грядки збережуть вологу краще.
- Постарайтеся знайти ділянку, захищену від вітру, яка сприяє більш швидкому висиханню рослин.
- Подивіться на рослинність навколо як на покажчик, де у вас більше води. Відзначте, які рослини ще зелені і пишні в серпні. Вони показують, де грунт вологий в кінці сезону.
- Підтримуйте нейтральну кислотність почви- pH має бути 6,5-7. У долині Уіламетт більшість грунтів кислі, і їх потрібно вапнувати.
- Час - дуже важливо. Садіть овочі, коли не дуже волого і не занадто сухо. Це складно, але потрібно посадити овочі, коли грунт ще містить вологу, щоб могла зміцнитися розсада.
- Органічні речовини значно покращують здатність грунту утримувати вологу. Вила можуть допомогти ввести добрива глибше, ніж культиватор.
- При посадці насіння ущільніть грунт, щоб був хороший контакт насіння з грунтом, потрібний для їх проростання.
- Важливо не залишати в грунті бур'яни, так як кожен бур'ян, як соломинка, висмоктує воду з грунту.
- Попереднє замочування великого насіння, наприклад, кукурудзи, бобових і гарбуза, допоможе їм прорости швидше.
- Цукіні підходить для початку сухого городництва, але хороші також помідори, картопля, дині, зимові кабачки, бобові, кукурудза і виноград.
- Використовуйте ранньостиглі, посухостійкі сорти, якщо можливо.
- Запобігайте розтріскуванню грунті і утворенню на ній кірки або пройдіть по ній мотикою, збиваючи грунт зверху сантиметрів на 5.

***

В СРСР було багато богарних земель, їх зрошували і цим губили, тому що поливи засолоняють грунт. На поливних землях також добре ростуть бур'яни, тому потрібно боротися з ними хімічними засобами. Вирощуючи овочі без поливу, ви отримаєте більш екологічно чистий продукт і менше нашкодите грунту.