Біологічний спосіб знищення бур'янів

Біологічний спосіб знищення бур'янів

17.02.2021
Гектар

Біологічний метод має на увазі застосування методик, заснованих на еколого - біологічних взаємозв'язках живих організмів. Для знищення бур'янів людина приваблює комах, птахів, тварин, бактерії і віруси. В рамках цього методу можна виділити дві основні стратегії - в одному випадку використовуються самі живі істоти, в іншому - екстрагуються з них елементи.

Перевага таких прийомів полягає в їх абсолютній нешкідливості для людини і вирощуваних їм культур. Живі організми здатні не тільки конкурувати з бур'янами, а й повністю знищувати їх. Біологічний спосіб винищення бур'янів також включає в себе виведення більш стійких і конкурентоспроможних культурних рослин. Міцні, правильно сформовані і інтенсивно розвиваючі саджанці здатні потіснити бур'яни і не бути пригніченими ними. На основі біологічної взаємодії були вироблені наступні методики.

Залучення фітофагів

Фітофаги - це тварини (комахи та птахи), що вживають в їжу багато видів бур'янів. Їх завезення в місця безпосередніх розсадників шкідливих культур і створення сприятливих умов для побудови ними нових колоній нерідко виявляється досить дієвим методом, стримуючим поширення бур'янів. Відбір фітофагів строго індивідуальний для кожного регіону. В останні десятиліття в боротьбі з бур'янами стали використовуватися особливі підвиди фітофагів - «гербіфагі». Вживаючи в їжу тільки конкретну частину бур'янів культур, комахи -гербіфагі стають, таким чином, причиною загибелі всієї рослини цілком.

Як приклад можна привести Антофагости, що поїдають суцвіття;

Різофаги, що харчуються корінням;

Карпофаги, нападники на дозрілі плоди і насіння;

Філлофаги, прогризають листя;

Поллінофаги, знищують пилок.

Для винищення бур'янів вже давно вдаються до допомоги жуків - довгоносиків і жуків - листоїдів. Більше 300 видів членистоногих і комах допомагають у знищенні бур'янів. Серед них можна згадати трихограм, хижих кліщів, златоглазок, наїзників, турунів, мурах і деяких інших.

Потрібно спеціально відзначити, що «перекидання» гербіфагів на культурні рослини повністю виключений - адже їх їжею стають строго певні види рослин - бур'янів.

Зараження вірусами і фітопатогенними організмами

Методика полягає в цілеспрямованому інфікуванні бур'янів смертельними для них мікроорганізмами.

Селекція більш стійких сортів культурних рослин

У процесі виведення нових культур особлива увага приділяється не стільки їх продуктивності, скільки їх конкурентоспроможності.

Обробка рослинними екстрактами

За своєю суттю настої і розчини, отримані з рослин, є тими ж хімікатами. Але, на відміну від синтезованих хімічним шляхом коштів, вони не порушують органічної рівноваги і не отруюють культури. Найчастіше в якості природних «пестицидів» виступають часник або перець зелений, махорка, ромашка піретрум, полин гіркий, тютюн.

Використання органічних похідних біосинтезу

У процесі синтезу органічних речовин з простіших організмів під впливом ферментів відбувається вироблення певних продуктів. Ці елементи чинять негативний вплив на бур'яни, але при цьому не є небезпечними для людини і їстівних культурних рослин.

Придушення бур'янів

Перед початком посівних робіт до культур сільськогосподарського призначення додаються насіння рослин, здатних конкурувати з деякими різновидами бур'янів і іноді заглушати їх. Існує цілий ряд трав - багаторічників, успішно пригнічують бур'янисту рослинність. Крім того, в результаті їх активного росту істотно підвищується щільність грунту.

Мульчування

Сутність цього прийому полягає в покриванні поверхні грунту тонким шаром матеріалів синтетичного або органічного походження. Таке покриття зменшує випаровування вологи, запобігає утворенню ґрунтової кірки, захищає від різких добових температурних коливань. Найдоступнішим, недорогим і простим в обігу є, звичайно, природний покривний матеріал - мульча. В основному в якості мульчі використовують подрібнене листя, хвою, солому, деревну кору або компостні суміші. Покладена шарами, мульча пригнічує ріст бур'янів. Покриття слід оновлювати раз на рік, доводячи його товщину від 8 до 18 см. Важливо пам'ятати, що перед мульчуванням ділянку необхідно очистити від бур'янів, по можливості видаливши як надземні частини (стебла, листя, суцвіття), так і кореневища рослин. В якості мульчі рекомендують використовувати і деякі штучні матеріали - наприклад, спеціалізовану ландшафтну тканину або чорну поліетиленову плівку. Вартість синтетичних різновидів мульчі на порядок вище, тому вона ідеально підходить для покриття грунту на невеликих ділянках. До її переваг відносяться велика міцність і довговічність - штучне покриття не потребує щорічної заміни.

Соляризація поверхні грунту

Даний метод іноді називають «пастеризаційний». Пастеризація являє собою не що інше, як тривале нагрівання рідин, внаслідок якого відбувається загибель живих мікроорганізмів. Стосовно  грунту цей прийом дозволяє отримати знезаражуючий ефект за рахунок прямого термічного впливу і спричинених ним хіміко біологічних змін. Для цього грунт необхідно попередньо зволожити і вкрити спеціальною плівкою. Методика оптимально підходить для знищення однорічних бур'янів в регіонах, що відрізняються жарким кліматом. Технологія проста в застосуванні, абсолютно безпечна і ефективна. Єдиним її недоліком можна вважати, мабуть, пряму залежність від кліматичних умов і тривалість теплової обробки - не менше 1 місяця.