Як вирощувати рослини на засолених грунтах.

Як вирощувати рослини на засолених грунтах.

13.02.2021
Гектар

Ґрунти вважаються засоленими тоді, коли обсяг солі в них вище допустимої норми. Сіль, коли її багато, погано діє на посадки. Високий її відсоток не дає виростити більшість рослин. Є території, на яких нічого не зможе вирости, без спеціальної агротехнічної підготовки. Солоні грунти переважають, в основному, в посушливому кліматі.

Як грунти стають засоленими?

При вологому кліматі випадає багато опадів, і вся сіль, яка знаходяться в грунті, промивається, і йде в нижній шар грунту. Земля залишається плодоносною. У посушливих зонах опадів мало, і вода у великій кількості випаровується. Багато солі залишається у верхніх, колись родючих шарах. В таких умовах більшість насаджень вижити не в змозі.

Варто врахувати, що засолення грунтів може відбутися не тільки з природних причин. Іноді і самі городники роблять свій грунт засоленим і млявим. Часто це відбувається через неправильні поливи. Лише деякі аграрії поливають підходящою водою свої рослини. Її можна добути з дуже глибокої свердловини. Як правило, основна частина землевласників використовують воду з високою мінералізацією, з свердловин неглибокого залягання. Ці солі накопичуються в верхніх шарах землі, і роблять її млявою.

Всі рослини реагують на цю засоленість по-різному. Сама стійка до солі рослина - це буряк, він витримує навіть велику засоленість. Середню стійкість проявляють баклажани, томати, перець і картопля. Що стосується всім улюблених огірка, цибулі, часнику і редиски - вони зовсім не виносять солоний грунт.

З кісточкових культур - вишня і слива частково можуть впоратися з сіллю в грунті. Зерняткові, а саме груші та яблуні, абсолютно не переносять засоленість ґрунтів. Але треба зазначити, що при екстремальній солоності, навіть стійкий буряк, не може рости нормально. Як повернути родючість грунту?

Щоб зробити грунт менш засоленим або зовсім позбутися від цього ефекту, можна використовувати деякі агротехнічні прийоми:

1. Пролийте на засоленій ділянці великий обсяг води. Він повинен бути не менше 150 л на 1м2. Попередньо треба буде організувати дренаж, щоб вода, що пройшла через шар землі, була перенаправлена в інший бік від звільняємої ділянки. Варто також врахувати, що жодна висаджена рослина, не витримає цього обсягу води. Тому рослини потрібно тимчасово пересадити на інше місце. З огляду на те, що цей метод занадто енерговитратний, для більшої частини садівників він не підходить.

2. Поливайте водою з глибоких свердловин. Якщо такої свердловини немає поблизу, то слід запастися резервуаром, в якому вода повинна відстоятися. За 2-3 дні, мінералізація верхнього шару знизиться в середньому на 30%. Всі солі осядуть вниз. Це треба враховувати при поливі, і не змішувати шари води. Точно так же треба робити з водою з природних джерел, якщо вона є по сусідству. Встановіть поливальний шланг ближче до верхнього шару, і саме ним поливайте.

3. Ніколи не поливайте рослини маленькими дозами. При мізерному поливі вода дуже швидко випаровується, і солі знову скупчуються в грунті. Великі порції води дозволяють солі піти в більш глибокі шари, нижче коренів, і більше не можуть нашкодити посадкам.

4. Використовуйте гіпс. Такий спосіб називається гіпсування. Гіпс потрібно рівномірно розсипати по ділянці, перекопати лопатою на півштика і замульчувати органічним матеріалом.

5. Застосовуйте велику кількість органіки, вона зменшує відсоток солі і частково вирішує проблему.

6. Вирощувати сидерати. Це рослини, які спеціально висаджують на ділянках, для збагачення грунту азотом і знищення бур'яну. Потім сидерати потрібно скосити і вкопати в грунт. Люцерна підійде ідеально. Сіль вона використовує для свого зростання. А за рахунок розгалуженої кореневої системи утворює своєрідні дренажні ходи, через які просолена волога йде нижче, і більше не заподіює шкоди рослинам.

7. Створіть самостійно родючий шар грунту. Потрібно зняти грунт не менше ніж на 80 см і спорудити в цьому місці спеціальний прошарок з глини, яку треба буде щільно утрамбувати. Товщина глиняного шару не менше 30 см. Зверху насипається, спеціально заготовлена ​​для цієї мети, хороша родюча земля. Простіше кажучи, виходить одна велика ємність для вирощування культур в підготовленому грунті. Метод витратний, але підсумок перевершить очікування.

Перераховані методики допоможуть зменшити ступінь засоленості ділянки, і дадуть хороший ефект по вирощуванню будь-яких садових і городніх культур.