img

Кукуруза Іван Іванович, директор тов «КМК Агро»

18.03.2019 ІВАН КУКУРУЗА

У вирощуванні соняшнику потрібно чітко визначитись із попередниками та технологіями обробітку ґрунту. Слід мати на увазі: прибутковий урожай залежить від правильно підібраного гібрида». Цими та іншими фактами поділився з нашими читачам директор ТОВ «КМК Агро» – Кукуруза Іван Іванович.

- Іване Івановичу, розкажіть, які культури ви вирощуєте? 

Наше підприємство «КМК Агро» займається вирощуванням високоврожайного насіння гібридів соняшнику, такого як: Флорімі, Ліміт, Аракар, Фрагмент, Матадор, Дракон, Заклик та  Рекольд. Якщо ви хочете отримати прибутковий урожай, ваша мета – правильно підібрати гібрид.

- Ваше господарство на сьогодні є досить успішним. Як ви цього досягли?

Ключовою складовою успіху нашої компанії є кваліфікований і вмотивований персонал. Ми зібрали найкращих працівників для свого бізнесу, багато з яких має більш ніж десятилітні навики в насінництві, та отримали хороший досвід роботи з Селекційно-генетичним інститутом. Особливістю також є те, що ми самі займаємося реалізацією насіння, спілкуємося зі своїми клієнтами, тобто маємо своєрідний «фідбек». Часто, з метою інформативності, виїжджаємо на поле до наших клієнтів, щоб подивитися, як поводить себе гібрид в залежності від регіону. Це дає змогу зрозуміти всі його переваги і недоліки.

- Як на вашу думку, чи можна вважати соняшник найбільш рентабельною культурою?

На сьогодні соняшник є однією з найбільш рентабельних культур. Я вважаю, що ця тенденція зберігатиметься й надалі, тому агропідприємства зацікавленні у вирощуванні цієї культури.

- Які технології ви використовуєте при вирощуванні соняшнику?

Хоча соняшник є рентабельною культурою, дуже важливим є дотримання технології вирощування цієї культур. Можу назвати декілька складових успішного вирощування соняшнику, серед яких: дотримання сівозміни, якісна обробка і підготовка ґрунту перед посівом, внесення відповідних добрив, дотримання строків посіву насіння та своєчасне збирання врожаю. Мабуть, одним з найважливіших факторів є дотримання сівозміни. Зрозуміло, що на беззмінних посівах соняшник дуже пошкоджується шкідниками, хворобами та бур'янами. Тому його варто садити так, щоб він повертався на старе хоча б не раніше 4-5 років. Найкращими попередниками є ті культури, після яких у ґрунті за¬лишається більше вологи й поживних речовин, а саме  ярі і озимі зернові, а також кукурудза. Не раджу висівати соняшник після цукрового буряку, квасолі, сої, оскільки у цих культур є спільні з соняшником захворювання. 

- Що потрібно враховувати при виборі гібридів соняшнику?

Безумовно, при виборі гібридів соняшнику треба враховувати декілька важливих факторів. По-перше, зона вирощування того чи іншого гібрида, тобто ті погодно-кліматичні умови, які характерні для вашого регіону (гібриди, які зареєстровані, випробувані і рекомендовані виробником-селекціонером для конкретної зони). Наприклад, для зони степу і лісостепу найкраще підходить гібрид Фрагмент, Дракон і Матадор, натомість Флорімі, Ліміт та Заклик рекомендовано для особливо посушливих південних регіонів (Миколаївська, Херсонська, Одеська обл.) По-друге, стійкість соняшника до різних хвороб та шкідників. По-третє, не слід забувати про агротехніку, адже до кожного гібрида має бути свій підхід. Якщо на вашому полі велика кількість дводольних бур'янів, необхідно вибирати гібрид соняшнику стійкий до гербіциду на основі дієвої речовини трибенурон-метилу - Матадор, Дракон, Заклик та Рекольд. Якщо ж основною проблемою є вовчок, то свій вибір краще зупинити на гібридах,  які стійкі до гербіцидів з групи імідазолінів – Флорімі, Ліміт, Аракар та Фрагмент.

- То ж розкажіть детальніше, які гербіциди слід використовувати при вирощуванні цих гібридів соняшнику?

- З року в рік тенденції в цьому напрямку змінюються. У випадку, якщо на вашому полі велика кількість дводольних бур'янів або воно сильно заражене вовчком, простий гібрид соняшнику навряд чи зможе дати очікуваний урожай. Тому починають активно з’являтися гібриди, які стійкі до  гербіциду «Євро-Лайтнінгу» і до препаратів, в основі яких міститься трибенурон-метил («Експрес», «Альфа-Стар», «Гранстар» та інші). Друга категорія гербіцидів має великий попит серед аграріїв. Це пов*язано з тим, що при їх використанні не потрібно механічно обробляти землю. Але… найбільшим недоліком гербіцидів, що містять трибенурон-метил, є те, що вони не знищують найважливішого шкідника, що зветься вовчок. Саме для його ліквідації слід використовувати гербіцид «Євро-Лайтнінг». Але при його використанні слід жорстко дотримуватись рекомендації виробника та враховувати всі застереження.

- Які гібриди соняшнику найпопулярніші серед аграгіїв?

- В нашому асортименті є 8 гібридів соняшнику, 4 з яких стійкі до гербіциду «Євро-Лайтнінгу» і 4 до гербіцидів, які містять трибенурон-метил. Вони відрізняються між собою певними морфологічними ознаками, періодом вегетації, стійкістю до хвороб та ін. Всі вони добре підходять для зони засушливого степу та лісостепу, але при сприятливих умовах дають гарний урожай і в інших зонах України (у Черкаській та Вінницькій областях, для прикладу, близько 4,2 т/га). Якщо говорити про першу категорію гібридів, то варто відмітити новинку 2018 року – гібрид Флорімі, який має хорошу врожайність, високий вихід олії, і, що не менш важливо, генетично стійкий до 7-ми рас вовчка. Це дає можливість його вирощувати без застосування гербіциду «Євро-Лайтнінгу». Також із гібридів, які на українському ринку вже доволі довго –  Ліміт та Аракар. Скажу, що саме вони є бестселером серед аграріїв, провірений багатьма підприємствами різних регіонів нашої країни. В 2018 році у Черкаській обл. їх врожайність перевищила 40 ц/га. Але ми надіємося, що Флорімі в найближчий час буде користуватися більшою популярністю, тому що на сьогодні він показав себе краще. Серед гібридів, стійких  до гербіцидів, що містять трибенурол-метил, лідирують Заклик, Дракон та  Матадор.

   Детальніше ознайомитися з кожним гібридом соняшнику від виробника «КМК Агро» можна на 25 с.

ІВАН КУКУРУЗА