img

Сонячні панелі - це екологічно чиста енергетика

07.11.2018 Татаренко Сергій

 

Сергій Татаренко: «Сонячні панелі - це екологічно чиста енергетика, і високий дохід від інвестицій»

Хто сьогодні не мріє стати незалежним від  клопоту опалювального сезону і економити кошти на опаленні будинку? Підприємливі громадяни вже почали обігрівати оселі дровами, але від цього страждає екологія - зелені насадження в Україні тануть на очах. Краща альтернатива дорогому газу - власна сонячна електростанція на даху свого будинку.  До того ж енергія сонця набагато безпечніше атомних станцій і екологічно чистіше енергії газу і нафти.

Наш співрозмовник Сергій Татаренко альтернативну енергетику в своєму повсякденному житті почав використовувати в 2015 році, встановивши на даху свого приватного будинку сонячні панелі. Саме тоді законодавці дозволили фізичним особам продавати надлишок електроенергії, генерованої за допомогою сонячних батарей, в загальну мережу, відкривши тим самим ринок альтернативної енергії. Перевіривши, як це працює на практиці, молодий і амбітний підприємець, дипломований інженер, і на той момент керівник компанії з електромонтажних робіт, загорівся ідеєю поділитися своїми знаннями з іншими. Організувавши в своїй компанії новий підрозділ, який зайнявся установкою сонячних електростанцій для приватних домоволодінь, Сергій активно почав допомагати людям ставати незалежними і зберігати екологію, використовуючи альтернативну енергетику. На сьогодні його компанія Sunnik вже побудувала та запустила 40 сонячних станцій (що склало більше 500 кВт. загальної потужності), в Миколаївській, Київській та Херсонській областях, і не зупиняється на досягнутому.

 - Сергій, поділіться з читачами, які бонуси отримує замовник, вибираючи установку сонячних панелей саме у Вашій компанії?

 - Ми вигідно відрізняється від конкурентів тим, що займаємося не тільки монтажем, установкою і супроводом клієнта від будівництва до налагодження і запуску, а ще є прямими імпортерами. Тобто самостійно купуємо електричні системи за кордоном, офіційно їх завозимо і після розмитнення, відвантажуємо до себе на склад, який знаходиться в Миколаєві.  На будь-який наш товар даємо клієнту гарантію. У разі виходу з ладу або виявлення браку - проводимо заміну.

   Оскільки ми є імпортерами, то маємо можливість ставити ціну без додаткових   націнок. Адже як працює 90 відсотків ринку монтажників сонячних панелей? Є   великі постачальники, які закуповують товар оптом, і продають його монтажникам   вже за більшою ціною. Монтажники купують цей товар, закладаючи в його вартість   ще й свій прибуток. Тобто замовнику йде вже в кращому випадку подвійна націнка.   В нас всі ці сходинки відсутні, тобто клієнт потрапляє зразу в прямі руки. Окрім   цього, людям, яким ми довіряємо - даємо відстрочку з виплати платежів без   додаткових відсотків.  Оформляємо договір (аж до півроку) з замовником, і він   щомісяця вносить зазначену суму рівними частинами.

 - Клієнти Sunnik - це приватні підприємці?

 - Не тільки, серед наших замовників є і працівники в сфері IT, моряки, лікарі, фермери, а також пенсіонери, які не побоялися вкласти свої заощадження в будівництво власної сонячної електростанції, забезпечивши собі додатковий прибуток до пенсії.

З одним із клієнтів фірми Sunnik - фермером Володимиром Лосем, нам вдалося поспілкуватися особисто, побувавши у нього в гостях. Два роки тому Володимир встановив у себе в приватному будинку в Миколаївській області в селищі міського типу Казанка еко-електростанцію на 30 кВт. Виробленої електроенергії фермеру повною мірою вистачає для власних потреб, а надлишок він продає по «зеленому» тарифу в загальну електромережу.

 У Володимира добротне велике подвір'я, красивий доглянутий будинок, відчувається, що праці вкладено в благоустрій чимало. Починаючи розповідь, господар пропонує пройтися по ділянці, щоб побачити масштаби проекту.

 - Темою використання альтернативних джерел енергії я зацікавився два роки тому, - каже Володимир. - Поїхав до Києва на конференцію з питань енергозбереження. Багато побачив, почув, познайомився з різними компаніями, які встановлюють сонячні панелі. Але фахівців, які дійсно можуть допомогти, мало. Дзвонив не в одну таку компанію, до мене приїжджали, пропонували зробити проект. Розповідали багато, а довіри так і не викликали. Були сумніви. Поки їх не розвіяв Сергій Татаренко.  Перейнявся довірою, дізнавшись, що він і сам уже кілька років живе на сонячній енергії. І на цю тему може говорити годинами, і все по суті, не просто інформацію, яка є в інтернеті, а ділячись своїм досвідом.

- Пане Володимире, Ви перший в районі, хто ризикнув використовувати в своєму домоволодінні сонячні панелі. Чому вирішили перейти на альтернативну енергетику?

- Просто повірив в «чисту» електрику, яка не завдає шкоди екології і навколишньому середовищу. Дружина підтримала мою ідею. У нас двоє дітей, хочеться, щоб вони дихали чистим повітрям. Зараз в планах купити електромобіль. На потреби домогосподарства я використовую не більше 50 відсотків виробленої електроенергії, все інше - продаю в загальну мережу державі за «зеленим тарифом». А картку, на яку приходять виплати, ми подарували старшій доньці-студентці. Діана навчається в Києві, раніше часто просила гроші на свої якісь витрати. Зараз знає, що у неї є певний бюджет, який вчиться розподіляти на свої потреби. Взимку виплати по картці менші, вже з літа важливо економити. Раніше прохання: «Мамо, тату, дайте грошей», для нас було звичним ділом. Зараз цього немає. Діана контролює надходження, і головне - стала берегти електроенергію. Раніше могла залишити ввімкнене світло, піти в свою кімнату, і лягти спати.  Зараз, приїжджаючи до нас на канікули, щовечора перш ніж лягти перевіряє чи скрізь вимкнено світло. Так що від встановлення сонячних панелей особисто я бачу одні плюси.

- Скільки часу у Вас зайняла реалізація ідеї? З якими складнощами довелося зіткнутися?

- У грудні 2016 року ми розпочали підготовку, а спочатку квітня 2017 року моя домашня електростанція запрацювала. Її загальна потужність 30 кВт.  Свій максимум вона виробляє влітку. В цей час за один місяць вдається заробити до 20 тисяч гривень. Придбання самого обладнання не дешеве задоволення. Але, думаю, що через 5-6 років всі вкладені кошти окупляться.  Практика «зеленого тарифу» в нашу країну прийшла з Європи. І з кожним роком все більша кількість фермерів беруть її собі на озброєння. Після того, як моя станція запрацювала, ще кілька сусідів надихнулися прикладом нашого проекту, звернулися в компанію до Сергія Татаренко, і зважилися теж встановити у себе на дахах будинків сонячні панелі.

  Головне в цій справі - не боятися спробувати витратити свої заощадження  повіривши в те, що сонце може повністю забезпечити електропостачання.  Ціна  електростанції залежить від її потужності. Наприклад, якщо встановлювати таку як  у мене, то буде потрібно близько 25 тисяч євро. У цю суму вже входить також і  монтаж електростанції. Лічильник рахує те, що я видаю в мережу, і те, що я  використовую. З Обленерго я уклав договір до 2030 року. Щомісяця підписую акт  виконаних робіт про те, що продав стільки-то кіловат. Сьогодні «зелений тариф»  становить 0,18 євро (близько 5,95 гривень) за кВт. енергії. За кожен згенерований  домашньої електростанцією кіловат за «зеленим тарифом» на карту доньці приходить щомісяця 12-14 тисяч гривень, а в літні місяці, коли сонця багато, набігає і до 20 тисяч гривень.

Поговоривши з Володимиром стає цікаво дізнатися більше про «зелений» тариф, тому прошу Сергія Татаренко докладніше зупинитися на його перевагах.

- «Зелений» тариф дозволяє повернути через 5-6 років вкладені кошти, а далі - чистий дохід. Його суть у тому, що продаж електроенергії, виробленої сонячними панелями, йде по більш високій ціні. У нас в країні тариф стартував у 2013 році, і згідно закону він буде діяти до 2030 року. Головна його перевага - укладання довгосторокових договорів на закупівлю електроенергії. Наприклад, якщо сонячна електростанція введена в експлуатацію у період із 1 січня 2015 року по 30 червня 2015 року, то до 2030 року держава зобов'язується купувати 1 кВт. надлишку електроенергії за ціною - 0,32 Євро.

Закупівельні ціни 1 кВт. надлишку електроенергії вироблені сонячними панелями від домашніх домогосподарств:
з 01 січня 2015 по 30 червня 2015 -  0,32 Євро; 

з 01 липня 2015 по 31 грудня 2015 -  0,20 Євро;
з 01 січня 2016 по 31 грудня 2016 -  0,19 Євро;
з 01 січня 2017 по 31 грудня 2019 -  0,18 Євро;
з 01 січня 2020 по 31 грудня 2024 -  0,16 Євро;
з 01 січня 2025 по 31 грудня 2029 -  0,14 Євро.

Як видно з цифр, ставки поступово знижуються. Тобто, чим раніше ви підключилися до програми, тим вище ваш фіксований тариф, а значить і виплати за те, що продаєте «зелене» світло в загальну мережу, більші. Тому є сенс зайнятися установкою і підключенням сонячної станції саме зараз.  Наприклад, давайте підрахуємо окупність мережевої сонячної станції на наступному прикладі:

номінальна встановлена ​​потужність станції - 30 кВт.;

інвестиції - 26 тисяч доларів;

окупність – 4-5 років;

щомісячний дохід - 6052 доларів (без податків, чистий прибуток);

щорічний дохід - 15-20% у валюті. 

- Коли найкращий час для встановлення сонячної станції?

- Почати будівництво власної СЕС бажано з осені, або взимку. Оскільки основний сезон сонячної активності починається з квітня, то важливо встигнути завершити установку сонячної електростанції саме до цього періоду.

- Чому сонячні панелі - вигідна і ефективна інвестиція?

- Бо вони починають приносити позитивний грошовий потік відразу, у вигляді реальних виплат на карту, та економію на рахунках за електроенергію. Причому з кожним роком, через зростання тарифів на електроенергію, ця економія буде збільшуватися. Також сонячні панелі одна з небагатьох інвестицій, яка «заробляє для вас» гроші, в цьому відношенні її можна порівняти з витратами на освіту. Тільки, на відміну від інвестицій в освіту, сонячні батареї починають приносити гроші вже після установки. Звичайно, завжди є спокуса витратити власні кошти на щось дуже потрібне для себе або для сім'ї, але, якщо ми говоримо про ефективність інвестицій в сонячні батареї, то цими інструментами не можна нехтувати.

Для отримання більш детальної інформації з питань придбання та встановлення обладнання, звертайтесь до фахівців компанії Sunnik.

Автор: Ольга Уставщикова

Татаренко Сергій