img

ПІДГОТОВКА САДУ ДО ВЕСНИ

18.03.2019

ПІДГОТОВКА САДУ ДО ВЕСНИ

Всі рослини, що ростуть на Землі, є живими організмами. Вони здатні харчуватися, дихати, видаляти непотрібні речовини, розмножуватися, рости, розвиватися, взаємодіяти з навколишнім середовищем. Але, на жаль, рослини не зможуть самостійно привести в порядок сад замість вас. Тому, перш ніж приступати до весняної посадки, необхідно підготувати сад до нового сезону.

Головне, на що потрібно звернути увагу, – це планування території. Для отримання доброго врожаю потрібно організувати сівозміну. Тобто не варто садити одні й ті ж рослини поспіль 2-3 рази на одному та тому ж місці. Для оптимального розподілення культур потрібно враховувати попередники та сумісність рослин. Наприклад, якщо в минулому році на грядці росли огірки, то на наступний рік на цьому місці краще садити редис, буряк, цибулю, часник, горох, помідори та картоплю. А ось рослини з родини гарбузові садити після огірків не варто через виснаження ґрунту, накопичення коліну в ґрунті (Колін – токсин, який пригнічує ростову діяльність культурних рослин) та хвороботворних мікроорганізмів, що вражають ці культури. Якщо немає можливості організувати сівозміну, потрібно підібрати сумісні рослини для змішаних посівів. Вони повинні бути приблизно однакові за висотою та шириною їх надземної частини, а також мати однакові вимоги до освітлення. До того ж їх коренева система повинна бути розташована на різній глибині орного шару для виключення конкурування за поживні речовини. Важливі однакові потреби у кислотності ґрунту та його родючості. Наприклад, білокачанна капуста сумісна з картоплею, огірками, редисом, часником та зовсім не сумісна з морквою та квасолею.

Наступним етапом повинно стати прибирання саду. Для початку, потрібно прибрати торішнє листя. Але не обов'язково поспішати виносити його на сміття. Деякі фахівці рекомендують згребти листву під дерева та чагарники. Таким чином вона перепріє та стане чудовим органічним добривом. Не варто поспішати оголяти теплолюбні рослини поки не встановляться оптимальні для їх нормального розвитку температури. Рослинні рештки краще прибрати, бо в них могли зберегтися збудники хвороб та шкідники. Одночасно з прибиранням потрібно видаляти й молоді бур'яни, поки вони ще не зміцніли, не встигли зацвісти та легко вириваються з корінням з вологого ґрунту.

Деревам та багаторічним рослинам для нормального росту, розвитку та плодоношення потрібна велика кількість поживних речовин. Основне підживлення вноситься восени, але рано навесні рослинам потрібен азот. Азот пробиває провідні судини дерева, завдяки чому вода та поживні речовини можуть досягати квіток, відновлюється підмерзлий камбій. Можна використовувати карбамід, аміачну селітру. Якщо ґрунти збіднені, використовують комплексні добрива. Після підгодівлі краще розкласти органічну мульчу, яка допоможе зберегти мікро- та мікроелементи і вологу в ґрунті. У випадку, якщо сад великий, найбільш ефективним буде обприскування сечовиною (карбамід). Перша обробка проводиться, як тільки зійде сніг, у сонячний безвітряний день при температурі повітря не нижче +5°С. Друга – через тиждень після цвітіння, а третя – коли зав'яжуться плоди. Таке обприскування допоможе деревам мати добрий старт для розвитку, захистить від шкідників та затримає вегетацію на 2 – 3 тижні. Ця затримка врятує ваші дерева від пізніх весняних заморозків. Основне підживлення вноситься восени, але рано навесні рослинам потрібен азот. Азот пробиває провідні судини дерева, завдяки чому вода та поживні речовини можуть досягати квіток, відновлюється підмерзлий камбій. Можна використовувати карбамід, аміачну селітру. Якщо ґрунти збіднені, використовують комплексні добрива. Після підгодівлі краще розкласти органічну мульчу, яка допоможе збЕрегти мікро- та мікроелементи і вологу в ґрунті. У випадку, якщо сад великий, найбільш ефективним буде обприскування сечовиною (кар-бамід). Перша обробка проводиться, як тільки зійде сніг, у сонячний безвітряний день при температурі повітря не нижче +5 °С. Друга – через тиждень після цвітіння, а третя – коли зав'яжуться плоди. Таке обприскування допо-може деревам мати добрий старт для розвитку, захистить від шкідників та затримає вегетацію на 2 – 3 тижні. Ця затримка врятує ваші дерева від пізніх весняних заморозків.

Низькі плюсові весняні температури сприятливі для таких заходів, як обрізка плодових кісточкових дерев та деяких плодових ягідних кущів, коли вони перебувають у стані спокою. Кращим часом для обрізки кісточкових культур є дні, коли повітря прогрівається до температури вище +5 °С. При більш низьких температурах можливе розколювання підмерзлої деревини, в результаті чого утворюються погано заростаючі рани. Вчені рекомендують закінчити обрізку до початку сокоруху – набрякання бруньок. Запізнення зі строками призведе до послаблення рослин та камедетечі, або гомозу – хворобливого явища при якому виділяється бурштинова або бура, клейка рідина на надземних частинах рослин. Поряд з обрізкою дерев бажано обробити рани на стовбурах та сучках. Ушкодження зачищають, вирівнюють до появи живої тканини, дезінфікують 1% розчином мідного купоросу (10 г на 1 л води) та замазують садовим варом.

Не слід нехтувати обробкою саду проти хвороб та шкідників. Починають її з обробки міддю по чорному конусу у березні. Зазвичай використовують мідний купорос, але можна застосовувати більш сучасні препарати, до складу яких входить мідь. Превага нових препаратів у додаванні до їх складу прилипачів, які дозволяють на довше закріплюватися розчинам на листках рослини. Інноваційні препарати об'єднують в собі як контактну так і системну дію, тому мають більший ефект. Друга обробка потрібна тоді, коли у дерев стануть з'являтися перші молоді листочки. Саме у цей період рослину атакують листогризучі та сисні шкідники, тому для боротьби з ними краще під-ходять препарати системної дії. Третя обробка повинна відбутися перед цвітінням проти квіт-коїдів, попелиць тощо. Якщо навесні повернуться холоди, то в такому випадку потрібні препарати, які діють навіть при низьких температурах. В Україні таким препаратом є Хорус виробництва Syngenta, який працює вже при +4 °С. Саме при такій температурі розвиваються парші, борошниста роса.

У кінці березня в південних регіонах (приб-лизно в 20-х числах) можна на день відкривати плівкові парники над трояндами та іншими рослинами, що зимували в укриттях. Робиться це для того, щоб в достатній кількості забезпечити доступ кисню, необхідному для початку ростових процесів. Якщо в саду висаджені декоративні хвойні, то відразу після завершення танення снігу необхідно рясно полити їх теплою водою. Це пов'язано з тим, що хвоя починає фотосинтез досить рано та деревам може не вистачити ґрунтової вологи, частина якої все ще перебуває в замерзлому стані.

Важливо також знати не тільки те, що робити навесні в саду, але й чого не потрібно робити. Однією з помилок, яка часто трапляється, є побілка дерев навесні, бо насправді білити дерева потрібно восени або у кінці зими. Такий захід забезпечує захист кори від палючих сонячних променів, які відображаються в білизні снігу, та запобігає опікам та морозобоїнам. Тому, якщо це не зробити до початку березня, побілка стає даремною. Інша помилка – це обприскування дерев при мінусових температурах. Таке обприскування не тільки не принесе користі, а й може нашкодити. Більша частина комах зимує у рослинних рештках, ґрунті, тому обробка на них ніяк не вплине. Вода, яка є практично у складі більшості розчинів, попадає у тріщинки в корі. При настанні нічних заморозків, за рахунок води, тріщинки розширюються та порушують цілісність стовбура та гілок, створюючи простір для інфекцій.

Строки обрізки чагарників не повинні бути ранніми. Необхідно дати розвинутися новим паросткам до обрізки. Не поспішайте обрізати старі та сухі гілки, доки не з'явилися нові пагони не менше 30 см завдовжки. А кращим періодом для посадки листопадних чагарників є осінь. Такі рослини формують основну частину своїх коренів до того, як почнуть з'являтися листки. Не кращий варіант висаджувати навесні й вже квітучі листопадні чагарники.

Тому якщо ви розумно підготуєте свій сад навесні, він відплатить вам рясним та якісним урожаєм.