img

ЯК ОТРИМАТИ ВИСОКИЙ УРОЖАЙ СОНЯШНИКУ?

18.03.2019

Однією з найбільш популярних олійних культур в України є соняшник. З одиниці площі він дає в середньому по країні 750 кг/га олії, що є найбільшим виходом продукту серед інших олійних культур. У зв'язку з високим рівнем рентабельності соняшнику та великим попитом на його насіння значно розширилися й посівні площі рослини. За даними Державної служби статистики України у 2018 році зібрано 13,7 млн т соняшнику з площі 6 млн га при врожайності 22,8 ц/га. За даними Міністерства аграрної політики та продовольства, частка олії в українському аграрному ек-спорті у 2018 році становила 23,3%, насіння олійних культур – 10,2%.

Але для того, щоб отримати високий вро-жай соняшнику, потрібно знати особливості ви-рощування цієї культури та  добре підготуватися навесні. Коренева система  соняшника є добре розгалуженою та проникає на глибину до 3-х метрів, сильно висушує ґрунт. Після нього нор-мальне вологозабезпечення ґрунту відновлюється тільки через 2-3 роки. Тому для соняшника досить важливою є сівозміна. Золоте правило агронома – не можна сіяти олійні культури після олійних, а зернові після зернових. Соняшник повинен повертатися у сівозміну кожні 7 – 8 років, але, враховуючи різні підходи до вирощування цієї культури, його можна повертати й через 5 – 6 років. Кращі попередники для соняшнику є озимі зернові та ярі колосові культури, а також кукурудза та картопля. Якщо врахувати біологічні особливості соняшнику, то рекомендованими попередниками є багаторічні трави, квасоля, горох, рапс, цукровий буряк тощо.

Далі потрібно ретельно підібрати посівний матеріал. На сьогодні українськими агра-ріями використовуються гібриди соняшнику французької, американської та сербської селекції за новими технологіями. Наприклад, європейські фахівці нещодавно створили такі сорти та гібриди, які містять до 90% тригліцеридів олеїнової кислоти, яка забезпечує підвищену стійкість до окислення та подовжує термін зберігання соняшникової олії у 5 разів. Але все ж таки краще використовувати гібриди української селекції, тому що вони більше пристосовані до місцевих кліматичних умов. Гібриди генетично стійкі до посухи та до хвороб й шкідників, що розповсюджені саме в Україні. Для посіву використовують відкаліброване насіння сортів та гібридів, великі з масою 1000 насінин 80-100 г для сортів та не менше 50 г для гібридів, зі схожістю не нижче 95%.

Раніше соняшник висівали рано навесні, тепер використання сучасних сортів та гібридів вимагають більш високі температури повітря для успішного проростання. Соняшник на півдні висівають з 5-6 квітня, на півночі України – з 15 квітня. Якщо насіння посіяти занадто рано, воно запліснявіє й, відповідно, не проросте. Тому досвідчені агрономи рекомендують орієнтуватися на терміни посіву ранніх ярих культур. Соняшник висівають через 2 тижні після їх посіву, коли температура ґрунту прогріється до 10 – 12 °С.

Не можна нехтувати системою обробітку ґрунту під соняшник. Для цього потрібно визначитися з технологією, яка буде оптимальна для господарства. Існує класична та сучасні технології обробітку ґрунту під соняшник. Класична технологія включає в себе оранку, глибоке розпушування та куль-тивацію.

До сучасних методів вирощування відно-сяться No-till, Strip-till або Mini-till. No-till є системою обробітку ґрунту, яку ще називають «нульовим обробітком ґрунту». Тобто ґрунт не обробляється традиційним способом за допомогою оранки, а покривається подрібненими залишками рослинних культур – мульчою. Основним плюсом застосування такого методу є те, що ґрунт  краще зберігає вологу, тому цю технологію частіше за все застосовують у посушливих регіонах. Фахівці стверджують, що застосування No-till збільшує чисельність ґрунтової біоти, поліпшує структуру ґрунту, збільшує кількість вологи та вміст органічних речовин, азоту, магнію, калію, кальцію. Навесні при появі бур'янів, за 2 тижні до посіву соняшнику поле обробляють гербіцидом.

Strip-till передбачає смугове розпушування на глибину прикореневого шару з одночасним внесенням добрив. Ґрунт не орють, а по стерні нарізають смуги на ширину 25 см та на глибину від 20 до 40 см з одночасним внесенням добрив. Міжряддя залишаються необробленими. Таким чином обробляється 30% площі поля. При такій обробці створюються оптимальні умови для проростання сходів, а міжряддя необробленого ґрунту покращують вологозабезпечення та активізують процеси обміну речовин з обробленим ґрунтом. Така взаємодія покра-щує родючість ґрунту. Зверху ґрунт також покривають мульчою.

За технологією Mini-till ґрунт дискують або культивують на глибину від 5 до 15 см. При порівнянні з класичною обробкою, Mini-till є економічно вигідною технологією, тому що зменшуються витрати на пальне та навантаження на техніку. Але обробка на таку глибину призведе до зниження прогнозованої врожай-ності мінімум на 5% та максимум на 20%. Застосування технології Mini-till буде виправдане в тому випадку, якщо перед обробкою поля проводилося щілювання (глибина 65 см), що дозволить ефективно зберегти вологу у ґрунті. Навесні проводять прямий посів за допо-могою спеціальних посівних комплексів або культивують на мінімальну глибину, після чого, насіння соняшнику сіють звичайними просап-ними сівалками.

Перед висаджуванням насіння вносять азотні добрива. Доцільно вносити азот в амонійній формі – безводний аміак, аміачна вода, сульфат амонію, амідній формі – карбамід або у вигляді суміші з цих форм – КАС. Для підвищення олійності та врожайності соняшнику необхідно використовувати калійні та фосфорні добрива, велика частина яких вноситься під основний обробіток ґрунту. Якщо в господарстві дефіцит добрив, тоді є відмінний агротехнічний прийом – внесення стартового добрива сівалкою при посіві.

Дуже важливо подбати про захист посівного матеріалу від хвороб та шкідників. Надійним способом є ретельне протруювання насіння, що забезпечить його захист та захист проростків від інфекцій, які передаються насінням та деякими ґрунтовими збудниками грибкових хвороб. Тому протруювання є основою для отримання здорових та дружних сходів, рівномірного їх розподілу за площею та для високої врожайності. Протруювання – економічно та екологічно дуже ефективний захід. Але у соняшни-кового насіння є одна особливість при про-труюванні – воно дуже часто розлущується, якщо користуватися звичайними протруювальними машинами. Для запобігання цього все ж потрібно застосовувати спеціальне обладнання для протруювання насіння соняшнику. Деякі фермери навіть користуються звичайною бетономішалкою.

Не менш важливою для доброго врожаю є густота стояння рослин. Густота рослин в залежності від вологозабезпечення, до початку збирання повинна становити: у зволожених лісостепових районах та прилеглих до них степових районах – 40-70 тис, напівпосушливому степу – 30-40 тис рослин на 1 га. При вирощуванні гібридів соняшнику їх густоту рекомендують підвищувати на 10-15%, але не вище, ніж до 55-60 тис/га. У оригінатора кожного гібрида слід запитувати рекомендовану густоту їх посіву.

На жаль, в Україні реальний потенціал культури соняшнику розкрито лише на 50%. Наприклад, в Китаї середній урожай насіння дорівнює 2,7 т на 1 га, тоді як в  Україні ці значення коливаються в межах 1,7-1,9 т на 1 га. Тому при грамотному підході та забезпеченні оптимальних умов вирощування, можна домогтися максимальної віддачі з полів.